| Processor | AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD IPS LED Display | |
| Graphics Card | NVIDIA RTX A2000 Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 1TB SSD | |
| Battery | 6-cell 68Whr Lithium-Ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Lenovo ThinkPad P15v Gen |
|---|---|
| Model | ThinkPad P15v Gen |
| Price | Tk 204,212 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Qualcomm NFA725A WiFi 6E 802.11AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | FHD IPS, Anti-Glare, 45%NTSC, 300 nits, 60Hz, LED Backlight |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (H x W x D) 366.5mm x 250.0mm x 21.17-24.2mm / 14.43 x 9.8 x 0.83-0.95 |
|---|---|
| Body Weight | 2.26 kg / 4.98 lbs |
| Body Build | Aluminum body |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 Pro 6850U (3.20 GHz, up to 4.70 GHz Max Boost, 8 Cores, 16 Threads, 16 MB Cache) |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal |
| Graphics Memory | 4GB GDDR6 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 6-cell 68Whr battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Dolby Audio, Dual speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Qualcomm NFA725A WiFi 6E 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 x USB-A 3.2 Gen 1 (1 x always on) USB-C 3.2 Gen 2 Mic / headphone combo Ethernet (RJ45) SD card reader Optional: Smart card reader |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Lenovo Commercial Vantage (Windows OS only) Microsoft Office 365 Trial McAfee Livesafe Trial |
Very good and fast processor.
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches Full HD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD 165Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 9-6900HX Processor
RAM: 16 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Polymer battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 inch FHD WVA Display
Processor: Intel Core i5-1135G7 Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Primary 3 Cell 53.5 Whr ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →